RTL Boulevard en het Armoedefonds starten basisproducten-actie

RTL Boulevard en het Armoedefonds starten basisproducten-actie

RTL Boulevard en het Armoedefonds starten basisproducten-actie voor mensen in armoede

Voor de meeste mensen is het vanzelfsprekend: een schoon shirt, je gebit goed verzorgen en genoeg maandverband in huis. Maar voor honderdduizenden mensen in Nederland zijn de producten die je hiervoor nodig hebt niet zo vanzelfsprekend. Voor hen zijn basisproducten als wasmiddel, tandpasta en maandverband een luxe. Daarom komen RTL Boulevard en het Armoedefonds in actie. Samen willen we 4.000 mensen in armoede helpen aan iets wat voor iedereen vanzelfsprekend zou moeten zijn: basisproducten.

Wat zijn basisproducten?

Basisproducten zijn spullen die je elke dag nodig hebt om jezelf te verzorgen. Denk aan shampoo, maandverband, tandpasta, zeep, deodorant, wasmiddel en wc-papier. Producten die essentieel zijn voor je hygiëne, gezondheid en eigenwaarde. Stel je maar eens voor wat er gebeurt als je je tanden niet kan poetsen. Het begint met een beetje tandplak en je gaat uit je mond stinken, maar langzaamaan krijg je gaatjes en wondjes, en kunnen er ontstekingen ontstaan. Niet goed voor je fysieke, maar ook je mentale gezondheid: je durft niet meer te lachen of zelfs niet met mensen te praten.

Basisproducten-actie

Zo kan een gebrek aan iets simpels als tandpasta leiden tot veel grotere problemen. Daarom willen we samen met RTL Boulevard de mensen die basisproducten niet kunnen betalen, helpen. Van 2 t/m 6 juni staat elke uitzending van RTL Boulevard daarom in het teken van onze basisproducten-actie. Samen willen we ervoor zorgen dat 4.000 mensen in armoede basisproducten krijgen. Help je mee?

Help 4.000 mensen in armoede aan basisproducten

We willen 4.000 mensen helpen aan basisproducten. Zodat ze zich een jaar lang geen zorgen hoeven maken of ze zichzelf kunnen verzorgen. Of dat ze hun kind wel een schone luier kunnen geven. En niet meer hoeven kiezen tussen het kopen van wasmiddel of eten.

En daar hebben we jouw hulp bij nodig. Alleen samen kunnen we hen aan basisproducten helpen. Zodat ook voor hen basisproducten niet langer een luxe zijn. Help je mee?

Kamerlid Bart van Kent (SP) op werkbezoek bij het Armoedefonds

Kamerlid Bart van Kent (SP) op werkbezoek bij het Armoedefonds

Tweede Kamerlid Bart van Kent bracht een bezoek aan het Armoedefonds. We gingen in gesprek over wat wij dagelijks doen om armoede te bestrijden én te verzachten. Van steun aan honderden lokale armoedehulporganisaties tot onze petitie over het veelbesproken Noodfonds Energie.

Noodfonds Energie

Want de praktijk is hard: 3 op de 4 huishoudens die in energiearmoede leven krijgen geen steun uit het fonds. Niet omdat de nood er niet is, maar omdat het potje op is. “Op = op” is een principe dat misschien werkt voor koopjes, maar nooit voor mensen in nood. Vandaar dat Bart van Kent Kamervragen stelde over het noodfonds:

“Hoe draagt het principe ‘wie het eerst komt, wie het eerst maalt’, bij aan de betrouwbaarheid van de overheid?” – Bart van Kent

In gesprek met hulporganisaties

Tijdens het werkbezoek gingen we uiteraard in gesprek met hulporganisaties over wat zij zien in de praktijk. Zo vertelde Berry van Wij Omarmen over hoe belangrijk het versterken van gezinnen is. “Het begint vaak met een boodschappentas met nodige basisproducten, maar daarna kun je mensen echt versterken.”. Bij de hulporganisatie kloppen steeds meer mensen aan voor hulp maar nog lang niet iedereen die de hulp eigenlijk nodig heeft, wordt bereikt. “Daarom gaan we flyeren om te zorgen dat mensen ons weten te vinden”, aldus Berry.

In de loods van het Armoedefonds staken we daarna de handen uit de mouwen om Stichting Lief te helpen met nodige basisproducten voor mensen met geldzorgen. Joyce, van Stichting Lief, vertelt welke producten hard nodig zijn: “Vooral verzorgingsproducten geven we veel uit. Shampoo, tandpasta en tandenborstels.”

Diepe armoede neemt toe

Het gesprek eindigde met wat er écht nodig is om armoede aan te pakken. Kamerlid Bart van Kent: “De ernst van armoede neemt toe. We hebben net de bus van Stichting Lief helemaal volgeladen maar uiteindelijk moet er structureel iets gebeuren. Het minimumloon en daaraan gekoppeld de uitkeringen moeten omhoog.”

Staatssecretaris op bezoek bij het Armoedefonds

Staatssecretaris op bezoek bij het Armoedefonds

Staatssecretaris Jurgen Nobel, die over de armoedeaanpak gaat, bracht een bezoek aan het Armoedefonds. Dat betekende mooie gesprekken met lokale hulporganisaties en mensen die vanuit hun ervaring vertelden over armoede. Hierdoor konden we aangeven hoe mensen beter geholpen kunnen worden in de strijd tegen armoede. Natuurlijk staken we ook de handen uit de mouwen in onze loods.

Steeds meer werkenden in de knel

Voordat de bussen werden volgeladen met spullen, was het eerst tijd voor een rustig en goed gesprek. De staatssecretaris nam plaats aan tafel met Linda en Renate, van Vincentius Vereniging Nijmegen, en Marita van Noodfonds Amsterdam. Armoedehulporganisaties zien steeds meer hulpvragen, zeker ook van werkende mensen. Dat signaal gaven we af aan de staatssecretaris.  Een ding werd al snel duidelijk: lokale hulporganisaties zijn heel hard nodig. “Het is schrikbarend hoeveel mensen er maandelijks hulp nodig hebben. Ook is er is een flinke toename onder mensen met betaald werk die bij ons komen omdat ze hulp nodig hebben. Gemiddeld zien we zo’n twaalf keer per maand een gezin bij ons komen die hun kinderen in de avond geen eten kunnen geven. Dit gebeurde vroeger niet”, vertelt Linda zorgelijk.

“Vroeger kon je een hypotheek laten draaien op één inkomen. Dat kan gewoon niet meer tegenwoordig” – Staatssecretaris Jurgen Nobel

De Staatssecretaris ziet ook dat er een grote groep werkenden is die steeds vaker moeite heeft met rondkomen. Hij vertelde in een reactie op Linda dat duidelijk is zaken veranderd zijn ten opzichte van vroeger.

Hij vult aan: “We hebben tegenwoordig te veel regelingen en verschil tussen gemeentes. Ook de hoogtes van inkomens zijn wat achterhaald in de huidige tijd. En dat is een groot dilemma: want je wil werken laten lonen, maar ook degene die dit niet kunnen niet door het ijs laten zakken”, vertelde Nobel.

De stress van het Noodfonds

De hulporganisaties vertelden daarnaast hoeveel stress het aanvragen van het Noodfonds Energie opleverde. Huishoudens met een hoge energierekening konden steun aanvragen, maar voor het noodfonds gold: ‘op = op’. Volgens Chantal van Quiet Tilburg en Hanneke van stichting Steun Je Medemens leverde dit enorm veel stress op, doordat mensen onder hoge druk een aanvraag moesten doen. Ze kwamen er namelijk niet doorheen en kregen geen contact met het Noodfonds. “Dan heb je al stress door geldzorgen en moet je ook nog om middernacht een aanvraag doen, omdat het dan rustig is”, aldus Chantal. Daarnaast kregen veel mensen die ook recht hadden op steun dit niet.

Handen uit de mouwen

Samen met de hulporganisaties zorgde de staatssecretaris dat de bussen van de hulporganisaties volgeladen werden met producten uit de loods . Tijdens het vullen van de bussen werden nog goede gesprekken gevoerd.

Zo zeiden meerdere hulporganisaties, terwijl ze de bus volladen, dat ze zich zorgen maken. Het viertal organisaties ziet namelijk het aantal hulpvragen nog steeds stijgen. “Vooral bij de groep werkenden”, vertelt een organisatie zorgelijk. Volgens Nobel is een grootschalige renovatie nodig: “we erkennen dat er een grote groep is die erbuiten valt en niet rondkomt. Het is aan ons om dit op te lossen.

Derde editie magazine Arm in Arm uit

Derde editie magazine Arm in Arm uit

De derde editie van Arm in Arm, het magazine van Stichting Armoedefonds, staat boordevol inzichten en verhalen van lokale armoedehulporganisaties die mensen dag in dag uit steunen.

Arm in Arm is gemaakt voor iedereen die betrokken is bij armoedebestrijding en zich hard maakt voor het verzachten van armoede. Dit magazine valt niet alleen bij hulporganisaties op de mat, maar is ook online beschikbaar voor iedereen die meer wil leren over de waardevolle impact van onmisbare organisaties.  

“Ik vind het heel heftig om te zien wat armoede met een mens doet”- Kim-Lian

Het Armoedefonds hoopt dat het magazine Arm in Arm informeert, inspireert en aanzet tot actie. We nodigen je uit om de verhalen te delen om gezamenlijk het taboe op armoede aan te pakken en de nodige oplossingen te bieden. 

In deze editie

In deze editie lees je over de impact van armoede op je brein, uitgelegd door hersenonderzoeker Erik Scherder. Ook lees je over het werk van de buurtcamping en hoe zij elk jaar weer voor tientallen mensen een vakantie mogelijk maken. Daarnaast maak je kennis met nog veel meer hulporganisaties zoals Stichting Pompidom, de Computerbank Groningen en Stichting Jarige Job.

Ook deelt Presentatrice Kim-Lian van der Meij haar ervaringen uit Expeditie Armoede, waarin zij achter de voordeur komt bij hulporganisaties en gezinnen in armoede. Hier ging ze langs bij hulporganisaties zoals Stichting Babyspullen, de Gaarkeuken Rotterdam en Ieder kind een sint. Maar ook sprak Kim-Lian mensen zoals Ringo, Daniëlla en Kayleigh. Kim vertelt in het magazine: “Ik heb regelmatig met een brok in mijn keel gezeten.”

In Arm in Arm laten we zien hoe verschillende mensen en hulporganisaties een verschil maken in de strijd tegen armoede. Lees het magazine op armoedefonds.nl/magazine.