
Bijna twintig jaar geleden belandt Metha Visser (61) in armoede. Haar huwelijk loopt stuk en door haar reuma wordt ze afgekeurd. Sindsdien moet ze rondkomen van 70 euro per week. De stijgende prijzen maken dat alleen maar moeilijker. “In verband met mijn reuma stond ik vroeger elke dag onder de douche. Nu met de energiecrisis douche ik één keer in de week. En verder aan de wastafel met koud water.”
“Over zoiets simpels als douchen moet ik drie keer nadenken”
De energiearmoede geeft haar veel zorgen. Metha doucht zelden en zet de verwarming bijna nooit aan. “Ik zit constant in de stress: als ik maar geen narekening krijg. Ik heb een keer een energierekening laten liggen, omdat mijn kind voetbalschoenen nodig had. En dan krijg je aanmaning op aanmaning. Ik kon het niet meer bijbenen”, laat ze weten.
Metha benadrukt dat dit een extra last is die erbij komt. “Ik denk er wel over na in de zin van: gisteren heb ik warm gegeten, dan doe ik het vandaag weer met een boterham.” Die keuzes zijn soms pijnlijk. “Ik zit al jarenlang in een stresscirkel. En het wordt alleen maar erger.”
Creatieve manieren om warm te blijven
Om de woonkamer warm te houden, heeft Metha’s zwager een rails aan het plafond gehangen. “Als het echt koud is, hang ik daar een groot gordijn aan. Zo houd ik de warmte in een kleiner deel van de kamer en hoeft alleen daar het kacheltje aan.” Ze bedenkt vaker slimme oplossingen. “Ik neem dan bijvoorbeeld een kruik op schoot. Als het water is afgekoeld, giet ik het in de waterkoker en warm ik het weer op.”
Overheidssteun laat te wensen over
Metha hoopte dat de regering op zou komen voor de mensen die het nodig hebben. “Als je kijkt naar energiearmoede, had ik niet verwacht dat ze me letterlijk in de kou zouden zetten.” Overheidssteun voor de vorige ronde van het Noodfonds Energie liep op niets uit. “Ik kwam er gewoon niet door. En mijn bewindvoerder ook niet. Heel veel mensen zijn niet geholpen.” Hoewel haar gemeente destijds bijsprong met extra middelen, is die hulp inmiddels gestopt.
Help mensen zoals Metha
Bij het Armoedefonds horen we verhalen, zoals dat van Metha, regelmatig. Energiearmoede gaat niet over cijfers, maar over mensen die hierdoor noodgedwongen leven met stress en gezondheidsproblemen.
Daarom dringt het Armoedefonds aan op snelle en concrete actie van de Nederlandse overheid: open het Noodfonds Energie, zorg voor structurele steun en zorg dat die steun voor iedereen in energiearmoede beschikbaar is.
Voor Metha is hulp nu nodig.
“Een noodfonds pas in het najaar? Dat duurt gewoon veel te lang.”
