Iedereen komt weleens in een ziekenhuis. Voor jong en oud, of je nu patiënt bent of om iemand te bezoeken. Juist daarom is het belangrijk dat er gratis menstruatieproducten beschikbaar zijn. Het Ikazia Ziekenhuis vindt dat ook en opent als eerste ziekenhuis in Rotterdam een MUP. En in heel Nederland zijn ze pas het tweede ziekenhuis dat dit doet. Als het aan hen ligt openen nog meer ziekenhuizen hun locatie om menstruatieproducten voor meer mensen toegankelijk te maken.
Aanmelding MUP
“Het idee voor een MUP ontstond tijdens een vrijdagmiddagborrel met collega’s”, vertelt Mariët Bostelaar-Putters, PA-klinisch verloskunidge in Ikazia. “Tijdens de dienstoverdracht hebben we op vrijdagmiddag een borrel. Het statiegeld van de flessen frisdrank schenken we dan aan een goed doel. We weten allemaal dat er in de omgeving van ons ziekenhuis relatief veel mensen in armoede leven en geen geld hebben voor basisproducten zoals maandverband. Zo ontstond het idee om gratis menstruatieproducten aan te bieden in Ikazia. Op de spoedkliniek op het Moeder en Kind Centrum zien we bijvoorbeeld dat vrouwen geen onderbroeken dragen, onverzorgd zijn of dat persoonlijke hygiëne ontbreekt.”
Sinds kort zijn er dan ook twee menstruatieproducten uitgiftepunten (MUP’s) te vinden in het Moeder Kind Centrum en op de poli gynaecologie. Mariët vertelt enthousiast: “Toen we ons aanmeldde bij Stichting Armoedefonds waren we benieuwd hoe het werkte om MUP te worden en wat erbij komt kijken. Menstruatieproducten zijn prijzig, zeker wanneer je ze elke maand opnieuw moet aanschaffen. Voor mensen met weinig geld is dat extra moeilijk. Daarom zijn we erg blij dat we gratis menstruatieproducten kunnen aanbieden met steun van Stichting Armoedefonds. Ook het promotiemateriaal dat we bij de bestelling ontvingen was waardevol. Doordat de tekst op de poster in meerdere talen erop staat, kunnen zoveel mogelijk bezoekers de boodschap begrijpen. Dat is belangrijk, want in ons ziekenhuis komen mensen van allerlei achtergronden en culturen.”
Motivatie MUP en goede start
Het is daarnaast belangrijk dat de producten voor iedereen toegankelijk zijn en dat de communicatie hierover vanaf het begin goed verloopt, vertelt Mariët. “We maken duidelijk dat iedereen deze producten mag pakken. Niet alleen patiënten en bezoekers maar ook collega’s. We wilden het graag goed aanpakken en hebben collega’s in het ziekenhuis daarom op de hoogte gebracht via Intranet. Ook hebben we via social media en in ons magazine er aandacht aan besteed. Omdat herhaling krachtig is, willen we ook meerdere keren per jaar aandacht geven aan onze MUP’s.”
Bij het Ikazia wordt er positief op de MUP’s gereageerd. Mariët: “We ontvangen veel positieve reacties van bezoekers en collega’s. We konden een tijdje vooruit met de voorraad die we hebben ontvangen van Stichting Armoedefonds. De voorraad is inmiddels al bijna op. De uitgifte verloopt rustig en goed. We merken dat bezoekers er gebruik van maken.”
Gezamenlijke missie
De wens is om op meerdere plekken in het ziekenhuis een MUP aan te bieden, zodat ze in het Rotterdamse ziekenhuis een bredere doelgroep kunnen bereiken. Binnen het Ikazia wordt daarnaast gekeken hoe de bevoorrading van de MUP op een gestructureerde manier kan verlopen. “Het zou mooi zijn als het schoonmaakpersoneel straks ook de voorraad aanvult, zodat het MUP-project in het ziekenhuis echt een gezamenlijk project wordt. De technische dienst was ook meteen enthousiast toen ze het kastje in het toilet ophingen en hoorden over het initiatief. Zo dragen we samen bij aan een mooi doel.”
Het zou fantastisch zijn als het een standaard wordt dat een ziekenhuis menstruatieproducten aanbiedt. Het zijn namelijk basisproducten. Mariët: “Volgens mij zijn ziekenhuizen heel erg geschikt voor MUP’s helemaal hier in Rotterdam waar veel mensen geldproblemen hebben. Ik ben er trots op dat wij dit als eerste Rotterdamse ziekenhuis aanbieden en ik hoop dat er veel mensen mee geholpen zijn.”