Ik zoek hulp
Doneer
Wat we doen
Wat we doen
Politiek
Help mee
Help mee
Als particulier
Als Fonds
In actie
Armoede
Armoede
Doelgroepen

26 oktober 2026 | Stichting Armoedefonds

Bankieren, informatie opzoeken, contact houden met vrienden en familie, huiswerk maken of online lessen volgen. We doen het elke dag, vaak zonder erbij stil te staan. Kun jij je voorstellen hoe het zou zijn zonder laptop? Voor veel kinderen in Nederland is een eigen laptop niet vanzelfsprekend. Daarom zet Digidromen zich ervoor in dat alle schoolgaande kinderen van 6 tot 18 jaar uit gezinnen met minder financiële middelen een eigen laptop krijgen. Zo kunnen ook zij volop meedoen op school en daarbuiten. Het Armoedefonds ondersteunt Digidromen hierbij met financiële middelen. Tijdens ons bezoek werden we hartelijk ontvangen. We kregen van dichtbij te zien hoeveel verschil een laptop kan maken in het leven van een kind.

Voor ieder kind een laptop
Volgens het CBS groeien in Nederland ongeveer 338.000 kinderen op in een gezin dat onder of nét boven de armoedegrens leeft. Daarnaast zitten er gemiddeld 3 kinderen in elke klas die opgroeien in een gezin dat het financieel heel zwaar heeft. Voor gezinnen die al financieel moeilijk rondkomen, kan de aanschaf van een laptop een flinke uitdaging zijn. Tegelijkertijd zijn digitale middelen allang niet meer weg te denken uit het onderwijs en het dagelijks leven. Een laptop is dan ook geen luxeproduct meer, maar een basisvoorziening. Huiswerk wordt digitaal gemaakt, scholen communiceren online en ook het contact met klasgenoten speelt zich voor een groot deel digitaal af. Kinderen die thuis geen toegang hebben tot een laptop, kunnen daardoor sneller leerachterstanden oplopen of zich buitengesloten voelen. Naast een refurbished Windows 11-laptop ontvangen de kinderen van Digidromen ook een muis, headset, oplader en een mooie rugzak. Veelgebruikte software wordt vooraf geïnstalleerd. En als er iets misgaat, kunnen kinderen en hun ouders terecht bij de telefonische helpdesk. De ambities zijn groot: in 2035 wil de stichting landelijk actief zijn, zodat kinderen in heel Nederland toegang kunnen krijgen tot een eigen laptop.

De reis van een laptop
Elke laptop begint aan een nieuwe reis. De apparaten worden door bedrijven gedoneerd en vervolgens opgehaald, volledig opgeschoond en zorgvuldig gecontroleerd door verwerkingspartner Aces Direct. Ook worden ze daar voorzien van de benodigde software en accessoires. Zo krijgt een laptop die binnen een bedrijf misschien als afgeschreven wordt beschouwd, een tweede leven. De distributie verloopt via lokale hulporganisaties, zoals Leergeld, stichtingen en andere maatschappelijke partners. Zij weten welke gezinnen ondersteuning nodig hebben en zorgen ervoor dat de laptops goed terechtkomen. Een belangrijk uitgangspunt van Digidromen is dat gezinnen en hulporganisaties hiervoor niets hoeven te betalen. De kosten worden gedragen door donaties van bedrijven en vermogensfondsen. Daardoor krijgt ieder kind een compleet pakket, zonder dat er voor het gezin nog extra kosten bij komen kijken.

Er gaat een wereld open
Tijdens ons bezoek kregen we een videofragment te zien van een meisje dat zojuist haar laptop had ontvangen. Vol enthousiasme pakte ze haar laptop, headset en andere accessoires uit. Op de vraag hoe blij ze was, antwoordde ze: “Tien miljard blij.” Die reactie zegt eigenlijk alles. Een laptop is voor deze kinderen veel meer dan een apparaat om huiswerk op te maken. Het betekent dat ze mee kunnen doen. Dat ze zelfstandig kunnen werken, contact kunnen houden met klasgenoten en toegang hebben tot dezelfde mogelijkheden als andere kinderen. Dat werd ook duidelijk in het verhaal van een jongen wiens gezin vanuit het buitenland naar Nederland was gekomen. Zijn ouders waren hoogopgeleid, maar hadden moeite om hier opnieuw een bestaan op te bouwen. Financieel was er daardoor weinig ruimte voor extra’s, waaronder een laptop. Het gebrek aan een laptop had niet alleen gevolgen voor zijn schoolwerk. Ook de spontane momenten met klasgenoten werden lastiger. Toen hij een laptop kreeg, veranderde dat. Hij kon zijn schoolwerk thuis maken en hoefde niet langer achter te blijven op school. Daardoor kon hij op hetzelfde moment als zijn vrienden naar huis en was er weer ruimte voor die gewone, waardevolle momenten.

Een laptop geeft kansen
Een laptop lijkt misschien een alledaags voorwerp. Voor een kind dat er thuis geen heeft, kan het echter een wereld van verschil maken. Er gaat letterlijk en figuurlijk een wereld voor ze open. Met jouw steun kunnen wij met hulporganisaties zoals Digidromen kinderen helpen aan een laptop.
Help jij ook mee?

Doneer